26 maja 2013

Pozytywne szkolenie psa- metoda klikerowa

    Ten post będzie o szkoleniu psa przy użyciu pozytywnych wzmocnień, którego podstawą jest założenie, że pies powtarza zachowanie, za które jest nagradzany, a unika tych, które nie przynoszą mu korzyści. W tym skutecznym szkoleniu psa chodzi o to, że gdy zależy nam na jakimś działaniu psa, wtedy zaznaczymy tą czynność i nagradzamy zwierzę.
   Gdy chcemy nauczyć psa jakiejś komendy, musimy pamiętać, że pies umie wykonać czynności, które chcemy go nauczyć. Pies sam z siebie siada, kładzie się, przeciąga się, czy przenosi różne przedmioty z miejsca na miejsce. Dlatego jedynie wystarczy nauczyć pupila haseł, komend, które dla ludzi oznaczają te czynności, tak aby zwierze wiedziało, ze gdy człowiek powie siad, wtedy ma usiąść. 
    Psy potrafią skojarzyć tylko jedno zachowanie z określonym sygnałem. Dlatego też, ta sama komenda powinna oznaczać to samo jedno konkretne zachowanie. Po jakimś czasie może się okazać, że pies może reagować na różne wersje danego słowa i siadał na przykład na słowo: usiądź czy siadaj a nie tylko na komendę siad. To dlatego, że psy są znakomitymi obserwatorami i widzą jak nasze ciało ustawia się zanim wydamy komendę. Mimo wszystko w wariantach komendy znajduje się hasło podstawowe- siad, pies je słyszy,  dlatego wykonuje polecenie. 
      Gdy szkolimy psa przy użyciu pozytywnych wzmocnień nie zmuszamy go do wykonywania danej czynności, tylko pozwalamy mu samodzielnie wybrać  właściwe zachowanie z naszego punktu widzenia. W tym szkoleniu sygnalizujemy naszym pupilom co chcemy aby zrobiły,  i wtedy  zwracamy na nie uwagę. Gdy wykonają prawidłowo dane polecenie, czynność czy komendę wtedy zaznaczamy to, nagradzamy za to psa, dlatego pies uczy się, że warto je wykonać, gdyż jest to dla niego opłacalne. 
        Przed rozpoczęciem szkolenia psa klikerem, musimy uwarunkować ten kliker.  Na razie zaznaczamy jakiekolwiek zachowania, nie ważne jakie po prostu klikamy a następnie dajemy smakołyk. Ważne jest,  że
zawsze jak klikniemy to musimy dać psu smakołyk, nawet gdy kliknęliśmy przypadkowo, nawet gdy kliknęliśmy, gdy pies robił coś źle. No i wracając do uwarunkowania to tak, kliknęliśmy, daliśmy smakołyk ok. Powtarzamy tą czynność kilkakrotnie, aż zauważymy, że po kliknięciu pies ogląda się na nas, oczekując smakołyka. Potem możemy przystąpić do uczenia psa konkretnego zachowania. Ważne jest aby nie popadać w rutynę z klikaniem, trzeba robić różne odstępy czasowe pomiędzy kliknięciami. Tak samo z dawaniem smakołyka najlepiej gdy podajemy go raz odrazu po kliknięciu a następnym razem odczekać kilka sekund. Ważne żeby smakołyk był zaraz po kliknięciu. Kliker kosztuje w granicach 10 zł, jest w różnych kolorach. a można go kupić w sklepie zoologicznym albo przez internet. W środku klikera jest blaszka, która wydaje charakterystyczny dźwięk, dostatecznie głośny i którego zazwyczaj się nie spotyka na co dzień (dźwięku) Z tyłu jest regulacją natężenia dźwięku . Dobra, ale żem się  opisałala ;) Na koniec zdjątko klikera: 

Kliker może być też taki :)
Regulacja natężenia dźwięku
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz